Propagačně – motivační víkend v Praze – aneb opět PROPOS ve škole

21. a 22. června 2008 se 32 vybraných žáků naší školy zúčastnilo propagačně motivačního víkendu. Pobyt byl určen pro žáky, kteří byli vybráni z těchto skupin:

 • příjemci přímé finanční podpory,
 • žáci s dobrým prospěchem,
 • žáci reprezentující školu na soutěžích,
 • žáci s příkladným chováním.
 • Během celého pobytu žáci soutěžili v náhodně vybraných skupinách. Měli zadané otázky, na které hledali odpovědi. Otázky se vztahovaly k programu dne tak, aby žáci sledovali dění a prostředí okolo sebe. Všichni se do hry zapojili s chutí, pilně sháněli odpovědi na mnohdy záludné otázky.

  Každá skupina byla odměněna balíčkem sladkostí, vítězná skupinka navíc dostala hrníčky, které nám poskytl PROPOS.

  V sobotu brzy ráno jsme se vydali na cestu. Na naší výpravě jsme navštívili Ratibořice, prohlédli jsme si zámek, potom mířily naše kroky do Babiččina údolí. Žáci se seznámili s místy, do kterých situovala B. Němcová děj svého románu Babička.

  V odpoledních hodinách jsme přijeli do Prahy. Tam už na nás čekala naše průvodkyně Prahou, manažerka projektu PROPOS RNDr. Jiřina Oulovská. Ta s námi absolvovala celou zbývající část pobytu v Praze.

  Po vybalení jsme se vydali do ruchu velkoměsta. Samozřejmě metrem. Pro mnoho žáků to byla premiéra, nikdy před tím v Praze nebyli a také nejeli metrem. Večeřeli jsme v restauraci, někteří poprvé, ale i pro všechny ostatní bylo zajímavé jíst v nezvyklém prostředí. Po večeři jsme se již těšili na návštěvu kina IMEX, téměř všichni jsme tam byli poprvé. Přestože se promítal dokument o balzamování mumií, nikoliv film, který má děj, nikdo nebyl zklamaný. Následovala procházka přes Václavské náměstí na Staroměstské náměstí, viděli jsme také orloj "v akci". Pak už honem zpátky a hajdy na kutě. Nocleh jsme měli zajištěný v areálu IPPP Praha. Pro žáky bylo společné spaní ve spacích pytlích zajímavým zpestřením výletu. Přestože si někteří mysleli, že ani neusnou, nakonec spali všichni sladce a někteří i tvrdě.

  Ráno jsme si sbalili své věci a autobusem pana Sedláčka, který nás vezl, jsme se přepravili do města. Tady se k nám připojil také Mgr. Ivo Brůna z IPPP Praha. Čekal nás opět zajímavý program – plavba lodí po Vltavě, jízda lanovkou na Petřín.

  Počasí nám přálo, bylo překrásně (i když teplota o 10 stupňů nižší by se hodila), proto vyhlídka z lodi i z lanovky a samotného Petřína byla nádherná. Růžové zahrady nám vyrazily dech a návštěva zrcadlového bludiště nás zase rozchechtala. Pak zase lanovkou dolů a vycházkou přes Prahu na oběd. Všichni už měli hlad, protože ručičky hodin ukazovaly skoro půl třetí odpoledne. Oběd byl dobrý, stejně jako večeře předchozího dne. Všechno jednou končí, skončil i náš víkend v Praze. Takže nasedat do autobusu a jedeme domů.

  Cesta byla dlouhá, slunce hřálo ještě dlouho do večera, ale nálada byla dobrá a nikomu se vlastně ani domů nechtělo. Víkendový pobyt byl pro všechny účastníky obohacením po všech stránkách. Nálada, lidé i počasí bylo super. Něco jsme viděli a hlavně mnoho jsme společně zažili. Vznikla nová přátelství mezi žáky, kteří by se v běžném ruchu školního roku jen míjeli. Společně prožitý čas v pohodě a dobré náladě ukázal žáky i učitele v jiném světle. Žáci snad pochopili, že na nich záleží, jak se k nim učitelé chovají. A učitelé se přesvědčili, že jejich výběr byl dobrý.

  Už dnes se žáci ptají, zda pojedeme zase a hlavně na delší dobu. Kdo ví, třeba někdy někde zase se sejdeme a bude nám tak skvěle!

 

© 2010 Odborné učiliště a Praktická škola, Lipová - lázně 458. Všechna práva vyhrazena.
Grafika a zpracování ProTech © 2010