Zahradnická výroba (41-52-E/02)

Druh studia: střední vzdělání s výučním listem

Dvouletý obor vzdělání pro chlapce i dívky, ukončený závěrečnými zkouškami s vysvědčením o závěrečné zkoušce a výučním listem. Žák oboru Zahradnická výroba je připraven pro výkon jednoduchých pracovních činností v oblasti rozmnožování, pěstování a ochrany zeleniny, květin a sadovnických výpěstků. Pomáhá při zakládání sadovnických úprav a údržbě veřejné i soukromé zeleně. Vytváří vhodné květinové vazby k různým příležitostem. Učí se používat rostliny ke zkrášlení interiéru i exteriéru. Má vztah k životnímu prostředí a není lhostejný ke svému okolí a místu, kde žije.
Umí používat květiny jako nástroj k vytváření lepších mezilidských vztahů, zná význam zeleně pro životní prostředí a zdraví člověka.
Odborný výcvik je realizován přímo v areálu školy na školním pozemku. Žáci mají k dispozici učebnu, skleník, pařeniště a nedaleký lázeňský park. Škola je vybavena zahradnickou mechanizací, kromě jiného sekačky na trávu, drtič větví, přesívač zemin, které se žáci učí bezpečně ovládat. Výrobky naších žáků prezentujeme na školních výstavách a v areálu školy.

Uplatnění absolventa

Absolventi oboru Zahradnická výroba se mohou uplatnit jako pomocníci při zakládání, úpravách a údržbě veřejné zeleně, v prodejnách zahradnických potřeb i v zahradnických firmách, zaměřených na dovoz a expedici rostlin doplňkového aranžérského zboží, semen, substrátů, hnojiv a ochranných prostředků, nebo ve floristických firmách.

• Dodržuje ustanovení týkající se BOZP a požární ochrany na jednotlivých úsecích.
  • Má základní informace z oblasti zahradnické botaniky, morfologie, rozmnožování rostlin.
  • Určuje hlavní zástupce rostlinné říše, vybrané škůdce a významné plevele, pomáhá při ochraně rostlin.
  • Připravuje a upravuje pěstební prostředí rostlin.
  • Rozliší významná hnojiva a pomáhá při jejich aplikaci.
  • Pracuje se zahradnickým nářadím, stroji a zařízením a provádí jejich jednoduchou údržbu.
  • Uvědomuje si vlivy člověka na životní prostředí.
  • Pomáhá při rozmnožování, výsadbě a ošetřování okrasných rostlin, určuje a charakterizuje nejvýznamnější taxony.
  • Vykonává pomocné práce při realizaci a údržbě sadovnických a krajinářských úprav a trávníkových ploch.
  • Uvede některé estetické zásady a uplatňuje je při práci.
  • Vytváří jednoduché vazby k různým příležitostem, dodržuje bezpečnostní předpisy v jednotlivých úsecích.
dsc03144.jpg
dsc03146.jpg