Provozní služby (69-54-E/01)

Druh studia: střední vzdělání s výučním listem

Dvouletý obor vzdělání pro chlapce i dívky, ukončený závěrečnými zkouškami s vysvědčením o závěrečné zkoušce a výučním listem. Obor se zaměřuje na práci, kdy se žáci učí prakticky provádět úklidy v ubytovacích zařízeních, kancelářích, veřejných prostorách, v sociálních a zdravotnických zařízeních. Žáci se učí správné technologické postupy úklidů a dodržování BOZP. Připravují jednoduché pokrmy a nápoje. Šijí a opravují prádlo a bytové doplňky ručním i strojovým šitím. Učí se provozu na prádelnách, kde se seznamují s přebíráním a expedicí zakázky. Perou a žehlí prádlo v automatických pračkách. Obsluhují žehlící stroje (mandl, lis) a sušičku na prádlo.

Uplatnění absolventa

Absolventi se uplatní při úklidu v ubytovacích zařízeních, kancelářích, veřejných prostorách a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Také se uplatní v pomocných pracích při přípravě pokrmů, při šití a opravách prádla a bytových doplňků a při praní a žehlení prádla.

• Prakticky využívá poznatků o surovinách.
  • Zná výživovou hodnotu surovin, jejich uskladnění a předběžnou úpravu.
  • Řídí se technologickými postupy při zhotovování výrobků.
  • Připravuje pokrmy studené kuchyně, teplé kuchyně, nápoje.
  • Zhotovuje jednoduché pokrmy a dietní pokrmy.
  • Normuje pokrmy a orientuje se v tiskopisech pro příjem a výdej surovin.
  • Pokrmy správně uchovává a připravuje pokrmy k expedici.
  • Obsluhuje prací a žehlící zařízení.
  • Přijímá a expeduje prádlo.
  • Vyžehlí prádlo strojově i ručně.
  • Opravuje prádlo strojově a ručně.
  • Zhotoví jednoduché bytové doplňky.
  • Vykonává pomocné práce při úklidu ve zdravotnických a sociálních zařízeních.
  • Řídí se hygienickými předpisy jednotlivých pracovišť, dodržuje bezpečnostní předpisy v jednotlivých úsecích.
dsc03283.jpg
dsc03289.jpg